نکات مهم استفاده از امداد خودرو

نکات مهم استفاده از امداد خودرو


در زمان انتخاب امداد خودرو و استفاده از خدمات آن، موارد بسیار زیادی ممکن است که ذهن ما را به خود درگیر کند. از این موارد می توان به با کیفیت بودن خدمات امداد خودرو، زمان رسیدن آن، تقلبی نبودن، قیمت و تعرفه خدمات و… اشاره کرد. به طور کلی باید پیش از انتخاب امداد خودرو در رابطه با آن تحقیق کرده و از کیفیت خدمات و خدمت دهی آنَها اطلاعات لازم را به دست بیارید. در واقع شما باید همین حالا یک امداد خودروی مناسب که در سطح منطقه مورد نظر شما به فعالیت می پردازند، انتخاب کرده و اطلاعات ارتباط با آن را همچون شماره تماس، آدرس وبسایت و… را در گوشی و یا در خودروی خود نگهدارید؛ چرا که در زمان وقوع نقص فنی و مشکلات خودرو به سختی میتوان یک امداد خودروی مناسب را پیدا کرد.

نکات مهم استفاده از امداد خودرو

به طور کلی می‌توان موارد و نکات مهم استفاده از امداد خودرو را در دو دسته اصلی بیان کرد:

  1. شناخت و تشخیص امداد خودرو معتبر
  2. کیفیت خدمات امداد خودرو

در واقع یافتن یک امداد خودرو شناخته شده که تمامی مجوزهای لازم را داشته باشد و از کادر امدادی و امدادرسانانی معتبر برخوردار باشد مورد بسیار مهمی می باشد و اهمیت زیادی دارد. در مقابل میزان توانایی این امداد خودرو و امدادرسانان آن در خدمت دهی، تجربه، میزان مهارت، تجهیزات لازم و توانایی آن‌ها در رفع مشکلات مطرح می گردد.

شرکت های امداد رسانی خودرو ها و شرکت های خودروسازی برای رفاه حال رانندگان و خودرو سواران در جاده ها به در دسترس قرار دادن امداد خودرو برای آنها اقدام کرده اند. این شرکت ها با داشتن امکانات و تجهیزات کافی و کامل، نواقص و مشکلات خودروها را ارزیابی کرده و آن ها را برطرف می کنند.

اما شناخت و تشخیص امداد خودرو معتبر که بتواند مشکلات خودروی ما را در محل به سرعت حل کرده و آسیبی به آن نرساند و هزینه اضافی بر دوش ما نگذارد، نیاز به توجه و دقت زیادی دارد. از مهمترین نکاتی که ما میتوانیم به آن اشاره کنیم:

خدمات امداد خودرو

نقص فنی خودرو یکی از مشکلاتی است که می تواند در هر زمانی پیش بیاید. در این بین برخی از افراد با دانش فنی که دارند می توانند مشکلات خود را برطرف کنند، اما بسیاری از مشکلات و نقص های موجود در خودرو به این سادگی ها برطرف نمی شود و نیاز به امکانات و تجهیزات گوناگونی دارد. در این زمان که ما مجبور هستیم تا از خدمات امداد خودرو استفاده نماییم تا مشکل نقص فنی خودرو خود را برطرف کنیم، در واقع تماس با امداد خودرو و استفاده از خدمات آن ها بهترین گزینه است که می تواند در رفع سریع تر مشکل ما به کار بیاید و مشکلات خودروی ما را برطرف کند. اما خدمات امداد خودرو شامل چه مواردی می شود؟

خدمات امداد خودرو

خدمات امداد خودرو به طور کلی شامل مواردی همچون اعزام یدک کش ها به محل و یا تعمیرگاه ها تخصصی و طرف قرارداد، تعمیرات در محل، خدمات تعمیرگاهی و خدمات ارائه کارت عضویت و خدماتی، خدمات تلفنی و مشاوره ای مخصوص توسط مشاوران و متخصصان حرفه ایی، سوخت رسانی در جاده ها، بررسی سیستم برق و مکانیکی خودرو و… می‌شود.

در این بین به دلیل آن که امدادگر و تیم امداد رسانی هستند که باید خدمات تعمیر و تعویض را انجام دهند، از این رو باید دارای ویژگی های متعددی باشند تا بتوان به آن ها اطمینان کرد و خودروی خود را برای تعمیر در اختیار آنان قرار داد.

صلاحیت های عمومی

صلاحیت های عمومی شامل مواردی همچون داشتن گواهی عدم سوء پیشینه، دارا بودن حداقل گواهینامه پایان دوره ابتدایی، حداقل سن ۲۲ سال و حداکثر سن ۵۵ سال، داشتن گواهی پایان خدمت یا معافیت، معرفی تعداد ۳ نفر از همکاران امدادرسان به همراه شماره تماس، سلامت جسمی و روانی ( گواهی از متخصص مغز و اعصاب)، داشتن گواهی عدم اعتیاد به مواد مخدر، توانایی انجام کارهای فنی و فیزیکی در هنگام امدادرسانی، کروکی محل سکونت به همراه آدرس و شماره ثابت دقیق، احراز صلاحیت فردی بر اساس آئین نامه اماکن است که یکی از نکات مهم در استفاده از امداد خودرو به حساب می آید.

صلاحیت های فنی و تخصصی

هر امدادگر برای کسب صلاحیت های فنی و تخصصی باید دارای گواهی نامه پایه ۲ باشد، دوره های آموزش مدیریت عملیات امداد در زمان بروز حادثه (آشنایی با وظایف کلیه گروه های درگیر در زمان امدادرسانی البته بعد از اشتغال) را گذرانده و گواهینامه امدادگر ۲ امدادخودرو از مراکز آموزش فنی و حرفه ای(دارندگان گواهینامه برق و مکانیک خودرو از دو سال قبل نیز مورد تائید است) و گواهینامه پایان دوره آموزشی مقدماتی کمکهای اولیه از هلال احمر را دریافت کند.

صلاحیت های فنی امدادگر

تمامی این موارد باید توسط شرکت امداد رسانی از پیش انجام شده و به طور کامل و با توضیحات کافی در دفاتر شرکت ثبت و ضبط شده باشد. همچنین بهتر است تا هر یکی از امدادگر ها به صورت کامل در وبسایت و یا شبکه تخصصی امداد خودرو معرفی شوند تا رانندگان و کاربران نیز با اطمینان بیشتری از خدمات آن‌ها استفاده نمایند. در واقع یکی از نکات مهم استفاده از امداد خودرو، میزان شفافیت اعمال و گفته های تیم امدادگران آن است.

تجهیزات ایمنی و لوازم افراد امدادگر

هر امدادگر در زمان حضور در محل باید دارای لوازم مخصوصی باشد تا بتوان او را تشخیص داد:

  • لباس کار با نام و آرم شرکت و مناسب با فصول سال با سردوشی تخصصی
  • جلیقه مجهز به نوار شبرنگ و روز رنگ مطابق با استاندارد (EN471)
  • کارت شناسایی امدادگری- خودروئی با کد شناسایی
  • کفش و دستکش ایمنی و عینک محافظ

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *